Dirty Harry Event Hadsten Bio
Dirty Harry Event Hadsten Bio

Dirty Harry Event Hadsten Bio

Dirty Harry besøger Hadsten!

Med oplæg af Cand. Mag i Filmvidenskab, filmanmelder, kulturfomidler, foredragsholder og forfatter Jacob Holm Krogsøe.

“I know what you’re thinking: ‘Did he fire six shots or only five?’ Well, to tell you the truth, in all this excitement, I’ve kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, THE most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you’ve got to ask yourself one question: ‘Do I feel lucky?’ Well, do you, punk?”

Dirty Harry er meget mere end selvtægt og voldsforherligelse; den rammer en zeitgeist, både i det amerikanske samfund og i forhold til en storby som San Fransisco.

Der var jo store problemer med kriminalitet i det amerikanske samfund, og her kunne en helt, den løse kanon Harry, være en ventil for publikums frustrationer. Han siger jo netop stop og gider ikke inkompetente chefer og politikere. Noget der måske også gør sig gældende i nutidens samfund?

Dirty Harry fremstår i dag stærkere end nogensinde før. Det er en spraglet, kulørt, vild og anderledes politithriller, der leverer en type af helt, som skulle blive skabelonen for mange kommende helte.

Clint Eastwood er fremragende. Han formår at lave den perfekte transformation af helten fra det tørre wild west til den tunge betonjungle.

Derudover er actionscenerne og musikken sublime, men det største trumfkort er byen og måden byen bruges på - og den bør ses sammen med sublime storbyskildringer som ”Taxi Driver” (1976) og ”The French Connection” (1971).

Det er nogle af de tematikker Jacob vil berøre i sin introduktion før denne unikke visning i Hadsten Bio.

I Hadsten Bio starter vi kl. 18:30. 
 
Oplæg af Jacob Holm Krogsøe forventes at tage 20 - 30 minutter. 
 
Herefter mindre pause. 
 
Spilletiden for ”Dirty Harry” er 102 min. 

Hadsten Bio giver endnu engang en one-and-only mulighed for at se (eller gense) en højt æret kult-klassiker på det store lærred…


Om aftenens gæst:

Jacob Holm Krogsøe arbejder på Esbjerg Bibliotek, og er en stor kraft bag byens den årlige Fantasy Festival. Han er medstifter af og anmelder på online-magasinet ”Planet Pulp”.

I de senere år er han sprunget ud som forfatter med bøgerne ”Randvad” (2018), ”Blodbaner” (2021), og ”Pramdrageren” (2024). Den sidste blev kåret til Årets Danske Horrorudgivelse 2024!

Og i 2025 kom hans længe ventede fagbog ”Fra det første blod til den sidste actionhelt – den amerikanske actionfilms guldalder fra 1982-1993”. Et livsværk vi afholdte bodreception for her i Hadsten Bio den 31. maj 2025.

Jacob har i et årti holdt oplæg til diverse events rundt om i landet, og har ved flere lejligheder være special-gæst til vore events her i Hadsten.